O mně | O mých zkušenostech | Pohled na trading „jinýma očima“ | About me

O mně | About Me

Předem bych se Vám chtěl představit a říct pár slov o mně, a o tom, jaké mám zkušenosti, co obchoduji a proč jsem vlastně tomuto blogu discipline.cz dal život.

O mně a mých zkušenostech

Obchodování mě lákalo již před více než 10 lety, když jsem byl v 1. ročníku na vysoké škole. Účastnil jsem se tehdy z vlastní iniciativy bezplatných seminářů, kde jsem zjistil, že je nutné mít určitý kapitál, kterým jsem nedisponoval – z toho důvodu jsem tuto myšlenku uložil k ledu. Ale zároveň jsem nějak podvědomě věděl, že to není navždy. Před necelými 2 roky jsem po nepříjemné pracovní situaci stál na rozcestí, zda budu v roli zaměstnance pokračovat, a nebo se vydám úplně jinou cestou, která je pro společnost téměř nepředstavitelná – intradenní obchodování na amerických trzích. Věřte, že po 2 letech vím o čem mluvím, když píši, že moje okolí tuto moji novou roli velmi těžko stravovalo a situace se časem nikterak nemění. To se může změnit až ve chvíli, kdy svému okolí budu moci říci dlouho očekávanou větu: „Vydělává mi to“. Je fakt, že většina mého okolí a rodiny jsou lidé, kteří mají zkušenost pouze ze zaměstnání. Ten pohled na věc je o to zkreslenější.

U mě to bylo umocněné tím, že jsem se na rozdíl od většiny svých kolegů traderů rozhodl, přejít na full trading hned. Nebyl jsem snílek, který si myslel, že po pár měsících budu profitabilní, to ne, ale mé očekávání jsem musel samozřejmě již několikrát přehodnotit a snížit své požadavky na sebe. Mé představy byly nereálné a přehnané, i když nebyly snové – k tomu se ale ještě vrátím v dalších příspěvcích.

Podnikání jako každé jiné

A jsme v přítomnosti. Stále se na plno věnuji obchodování. Nyní mohu říci, že se již nejedná o pouhou zábavu či experimentování, jak tomu bylo na začátku. Tak tomu skutečně bylo. Trochu jsem si to maloval, když jsem si myslel, že se mi po 8-12 měsících začne dařit, a že vše půjde rychle a moje přemrštěná očekávání se vyplní. To jsem se ale naprosto mýlil. Časem člověk vystřízliví, obzvláště když se pustíte do LIVE obchodování a zjistíte, že Vaše disciplína není stabilní. Ano, píši „disciplína“. Nemyslím obchodní strategie. Naštěstí ty bolestné pády se u mně vždy proměnily v plnohodnotnou sebereflexi a pochopení, že disciplína je základem tradingu, a že bez jejího neustálého vylepšování není možné udělat pokrok. Na začátku jsem si vůbec neuvědomoval, že to celé bude „o mně“. Teď jsem si tím naprosto jist.

Trading se pro mě stal plnohodnotný „druh podnikání“. Ty uvozovky uvádím proto, že česká společnosti zatím tuto činnost moc nezná, moc ji nechápe – těžko chápat něco, co neznáte. Takže mějme pochopení i pro naše okolí, zejména v zaměstnaneckém poměru. Možná je to tím, že je u nás trading „v plenkách“; možná kvůli tomu, že Češi mají větší averzi vůči riziku; možná také kvůli neexistenci jakéhokoliv zákona, jak tuto činnost klasifikovat; možná kvůli tomu, že je a možná i vždy bude považována za hazard; a nebo také proto, že uspět v tradingu je méně pravděpodobné, než v podnikání, kde výsledkem Vaší práce je vždy nějaká hodnota, na kterou si můžete sáhnout nebo ji ukázat – ale k tomu se také časem dostaneme.

Obchodní strategie a pohled na trading „jinýma očima“

A tak jsem se na obchodování začal dívat „jinýma očima“. Už pro mě nebyla tak důležitá obchodní strategie, která byla dostačující, ale stala se jí disciplína, která je dle mého jediným rozhodujícím faktorem rozdělující tradery na vítěze a poražené. Není to nic nového pod sluncem. Nepřišel jsem na nic objevného. Přesto mnoho obchodníků lpí na obchodních strategiích a myslí si, že mu ta či ona obchodní strategie přinese onu „edge“ (výhodu), která jej učiní vydělávajícím. To tak ale skutečně nefunguje. Je velmi snadné tomu uvěřit, ale my si tady nebudeme nic namlouvat. Jediné, co Vám přinese tu zásadní „edge“ v trhu, kterou považuji za zlom ve Vašem vývoji, jste Vy sami. O mně či o nás to je celé – když nastavíme svoji hlavu a budeme tak dostatečně disciplinovaní, můžeme uspět. To platí pro každého! Ano, jedna obchodní strategie Vám může být „šitá“ na tělo a druhá méně, ale nevěřím v její zásadní vliv. S obchodní strategií získáte podmínky, za kterých máte obchodovat, ale pokud toho nejste schopni, stejně nebudete výděleční.

Pro mě má předešlý odstavec velkou vypovídající hodnotu, protože číst někde informaci, nebo slyšet radu od zkušenějších, je jedna věc, ale přijít si na to sám, je věc jiná. Vždy je pro každého, ať se jedná o jakýkoliv obor, mnohem hodnotnější, když na to přijdete sami. Někdy jste na radu připraveni a bez problémů ji přijmete za Vaši součást. A někdy Vám pomůže čas a Vaše příprava, kdy je nutné přenastavit své myšlení a připravit se na změnu. Tento proces (přeprogramování se) je často náročný a nikdy nevíte, jak dlouho to může ještě trvat. Záleží vždy na náročnosti změny, resp. jak náročné je to pro Vás – co Vás to bude stát „bolesti“.

Pokud jste tedy připraveni, zabudujte změnu myšlení do Vašeho přístupu k obchodování, a pokud ještě nejste, tak tuto myšlenku nechte vejít do podvědomí, a až budete řešit tuto otázku, vzpomeňte si na to, co jsem Vám zde psal. V tradingu takovýchto situacích, kdy vytahujete rady, které jste někdy v minulosti slyšeli, ale nechápali jste jejich význam, respektive nevěřili jste, nebo jste nebyli připraveni, jsou stovky. Je to jako je mít připravené v šuplíku a umět je v budoucnu použít. Mozek nastartoval změnu už ve chvíli první zmínky o tom. Ale to uvidíte sami.

Tak se do těch změn pusťme, ať se nemotáme v kruhu!


Veškerý text na stránkách discipline.cz, který zde publikuji, je výsledkem propojení informací, ke kterých jsem měl přístup v podobě různých knih, seminářů, webinářů, spolupráci s různými mentory obchodních strategií, s ostatními tradery a zdroji na internetu. Až díky vlastní praxi, kde jsem uváděl veškeré to teoretično v život, a to prostřednictvím odzkoušení a experimentů, jsem byl schopný zjistit, co funguje a co ne. Teprve poté jsem převzal některé věci za své a na některé raději zapomněl. Je nutné podotknout, že se zaměřuji především na disciplínu a tedy i psychologii. A to je to, co se Vám pokusím předat. Je nutné Vás upozornit, že se jedná o vlastní zkušenosti, které mohou být velmi subjektivní, i když se budu snažit, aby byly vždy co nejšířeji použitelné. Je pouze na Vaší odpovědnosti, zda tyto informace použijete či nikoliv. Každý si za své konání nese vlastní zodpovědnost, obzvláště pokud se jedná o tak dravý prostor, jakým trhy bezesporu jsou. 


 Poslední aktualizace: 17.11.2015