O blogu

Tento blog je zaměřený na obchodníka, na jeho mysl a disciplínu. Budu Vám psát o tom, co se mi při i po obchodování „honí“ hlavou, o myšlenkách a pocitech, jejich příčinách a následcích, o našich (zlo)zvycích, o podvědomí a vědomí, o kognitivním funkcích, o metodách, které používám při vylepšování sebe sama, a o postupném vývoji, který stojí a padá na základu celého tradingu – na disciplíně. Nechám Vás doslova „nahlédnout“ do mé hlavy. Můj pohled, který zde budu publikovat, se budu snažit předávat tak, aby byl široce aplikovatelný. Obchodní strategii považuji za velmi důležitou součást obchodování, ale nevnímám ji jako základ, který je rozhodujícím faktorem vedoucím k úspěchu – to přenechám raději těm, kteří jsou v této oblasti mnohem schopnější, nežli já. To je také důvod, proč zde o obchodních strategiích buď nebudu psát vůbec a nebo maximálně okrajově.

Mé myšlenky, metody i názory mají v tuto chvíli určitou polohu, která se v čase bude neustále vyvíjet. Trader nemůže zůstat stát na jednom místě a pokud ano, tak jen na chvíli. Někdy je potřeba tomu trochu pomoci, a možná tu špetku toho, co zrovna potřebujete, najdete na těchto stránkách. Rád bych zde vytvořil místo, kde spolu budeme svými komentáři vzájemně posouvat hranice interakce. Pokud mi s tím pomůžete a nebudu v tom sám, budou se hranice posouvat velmi daleko – tomu pevně věřím. Preferuji jednoduchost, přímočarost, upřímnost, racionální a skeptické uvažování – to vše se bude odrážet i na tomto blogu. Zde budete těžko hledat kudrlinky a pohádky.

Proto Vám zde také píši na rovinu, že v tuto chvíli ještě nepatřím do úzkého kruhu úspěšných traderům, kteří se řadí mezi ziskové obchodníky. Jsem obyčejný full trader, který se snaží k ziskovosti postupně – krůček po krůčku – dostat. Můj pohled bude tedy trošku jiný, než je v tomto byznyse běžné vídaným jevem. Pokud se někdo přenese přes předchozí 2 věty, které mnoho lidí odradí – může si uvědomit, že na mých stránkách, i přesto, že nejsou v tuto chvíli stránkami vítěze, může najít mnoho zkušeností, rad a informací, které jej mohou inspirovat, posunout k jeho lepším výkonům, ke stabilizaci, k realističtějším postojům a ke zdravým úsudkům.

Tak proč zde vlastně píši a myslím si, že Vám to k něčemu bude? 

Myslím si, že jsem kousek od toho, abych své myšlení zlomil. Nechci začínat psát tento blog až budu vítězem, chci začít jako poražený, protože jedině to Vám ukáže lepší cestu, jak si jít za svým. Je těžké představovat si cestu vítěze, když jej neznáte jako poraženého. A v tradingu, alespoň z mé vlastní zkušenosti, jste poražený mnohokrát a mnohokrát se musíte naučit zvednout a jít dále.

Jak je to s naším úspěchem?

Myslíte si, že Váš čekají při obchodování dobré časy (časy zisku) a že je to otázkou pár měsíců. Myslíte si, že Vám k tomu dopomůže geniální obchodní strategie se skvělou platformou a naprosto bezchybná data? Nevěřte tomu. Takhle to nefunguje. Pravidelný výdělek Vám nepřinese nikdo jiný, než Vy sami.

Co Vám mohu zaručit?

Nic. Jen Vás mohu navést na správnou cestu, mohu Vás inspirovat nebo se můžete inspirovat vzájemně. Můžeme spolu sdílet myšlenky. Ale tu cestu si musíte svojí pílí vyšlapat sami. Je to Vaše zodpovědnost, jak zisky, tak ztráty. Zde nenajdete zaručený postup, který vede k penězům. Ten kdo hledá jen peníze, ten rychle skončí. Ten, kdo je otevřený myšlenkám, nemá zábrany měnit své (zlo)zvyky, je optimistický, trpělivý a nevzdává se, je pilný a tedy i disciplinovaný a nemá problém se ve všech směrech zlepšovat a to tím, že donekonečna posunuje své hranice ve všech potřebných oblastech – ten má velkou šanci patřit mezi hrstku lidí, kteří budou lepší než ostatní. A pokud patříte mezi ty, kteří se dokázaly přenést přes tento můj racionálnější a realističtější pohled na trading a máte přesto ještě dostatek energie na to jít dále……

Tak pojďme na to!

 

26.10.2015


Veškeré písmenka, řádky, stránky či příspěvky, které zde poskytuji, jsou výsledkem propojení informací, ke kterých jsem měl přístup v podobě různých knih, seminářů, webinářů, spolupráci s různými mentory obchodních strategií, s ostatními tradery a predevším díky vlastní praxi, kde jsem vše uváděl v život, odzkoušel, a teprve až jsem díky experimentům sám zjistil, že to či ono skutečně funguje, teprve poté jsem to převzal za své. A to je to, co se Vám pokusím předat. Je nutné Vás upozornit, že se jedná o vlastní zkušenosti, které mohou být velmi subjektivní, i když se budu snažit, aby byly vždy co nejšířeji použitelné. Je pouze na Vaší odpovědnosti, zda tyto informace použijete či nikoliv. Každý si za své konání nese vlastní zodpovědnost, obzvláště pokud se jedná o tak dravý prostor, jakým trhy bezesporu jsou.