Četnost obchodování se snižuje | Se zvyšující se zkušeností

Četnost obchodování se snižuje

Delší dobu jsem nepřispěl. Nemám dostatek kapacity. Kromě obchodování mám ještě jeden projekt, který potřebuji rozjet. Zabírá mi to společně s tradingem většinu času. Můj deadline, kdy se musí moje obchodování stabilizovat do konstantního příjmu se blíží. Proto se intenzivně snažím rozjet tento projekt do takového stavu, aby byl samostatný, a já mohl do něj jen přispívat svými články. Ale zpátky k věci. Proč zde píši? Chtěl bych Vás trochu inspirovat a také s Vámi sdílet mé pocity a zkušenosti. Můj vývoj v obchodování je poslední měsíce velmi pomalý – důležité ale je, že je plynulý a má správný směr. Trpělivost musí být jedním z Vašich charakterních rysů, jinak si myslím, že nemáte šanci. Také jsem pochopil, že můj vývoj nemohu hodnotit dle výše zisků, nýbrž podle svých pocitů při obchodování, zvyšující se pokory, postupným zjednodušováním mé strategie, a tedy i jednodušších podmínek a snižování počtu obchodních dní v měsíci. A o tom se s Vámi chci podělit, abyste věděli, že v tom nejste sami. Všichni pokročilí tradeři zažívají dle mého to samé. Myslím, že není možné, aby někdo tento vývoj přeskočil a byl rovnou úspěšný.


Četnost obchodování se snižuje | Obrňte se trpělivostí

Rozjet obchodování do výdělečného stádia je běh na dlouhou trať. Ve chvíli, kdy pochopíte, že se musíte hodnotit podle jiného hodnotového metru (na rozdíl od společností a tedy i Vámi vyžadovaného příjmového), pak Vám to půjde mnohem snadněji. Přestanete na sebe mít nesmyslné požadavky a začnete se zaměřovat na skutečné měřítka posunu. Připravte se na to, že tato fáze je něco jako „vystřízlivění“. Pochopíte, že jste celou dobu chtěli něco, co není důležité (příjmy). Přitom to jde velice, velice pomalu. Nyní máte a nebo teprve budete mít dobrou obchodní strategii (edge). Tím to ale celé začíná, i když jste si na začátku mysleli, že to tím spíše končí (pak už jen výdělky). Teď začnete pracovat na své hlavě – myslím tím skutečně začít pracovat na svém myšlení, postojích, názorech, zvycích. Budete se pokoušet nastavit tak, abyste dodržovali podmínky. Je to totiž jediná věc, kterou jste ještě nezvládli. Pokud ne, tak Vás teprve čeká se k této poloze dostat. Jakmile zbývá pouze naučení se naprosté disciplíně svých na kůži šitých podmínek, jste/jsme blízko.


Ušít na míru

Pokud jste ušili podmínky Vaší obchodní strategie na Vaši osobnost – nebude tak složité je dodržovat. Pak je to již jen otázka času, kdy se to překlopí. Čekám na to trpělivě a Vy musíte taky. Já měl již před rokem hotovou obchodní strategii. Měl jsem dokonale zvládnuté podmínky, při jejichž dodržování byla obchodní strategie velmi úspěšná. Problém byl ale v tom, že jsem si to neušil pro sebe na míru. Pořád jsem si musel podmínky opakovat, vizualizovat, připomínat – přesto jsem nebyl schopen je dodržovat. Musel jsem je upravit tak, aby mi toto obchodování vyhovovalo. Nyní se již nemusím tolik soustředit. Věřím, že mnoho obchodníků je na tom stejně jako já a potřebuje změnit například timeframe – zaměřit se třeba na dlouhodobější nebo naopak krátkodobější způsob obchodování nebo jednoduše jiný trh.


Postupně vyřadíte dny, kdy nemá smysl obchodovat 

Sám jsem neměl ani tušení, jak jen to bude těžké. Postupem času jsem pochopil, že není nutné obchodovat pořád. Začnete obchodovat méně, i když jste byli stejně jako já impulzivní obchodníci. Nejprve vyřadíte dny, kdy se v USA obchoduje méně, pak přidáte dny, kdy se vyhlašuje FED, pak když Vás něco důležitého čeká, a Vy se nemůžete soustředit, nebo dny, kdy máte nedostatečnou přípravu a jste v časovém presu, nebo jste unavení, apod. Když už takto začnete zužovat počet obchodních dní, opět se blížíte ke svému cíli. Proto profesionální tradeři obchodují jen pár dní v měsíci – ví, kdy to pro ně má smysl a kdy ne. Není možné obchodovat ve dny, kdy jste duchem jinde. Stačí malé rozladění, díky kterému ztratíte svoji objektivnost nebo zábrany – okamžitě budete bez milosti potrestáni. Proto je nutné toto si uvědomit. Pochopit, že četnost obchodování se musí snížit a teprve poté, až na to budete skutečně připraveni a budete to považovat za věc, kterou musíte brát za základní kámen obchodování, teprve pak začnete mít tu správnou disciplínu.


90% je o disciplíně (o hlavě) | Nabídka spolupráce

Obchodování je z 90% o hlavě (o disciplíně). Tak to je. Jestli si někdo myslí, že je to o obchodní strategii, tak se plete. Každý může věřit čemu chce, je jen na Vás, jakou cestu si vyberete. Ta těžší – pracovat na své hlavě – Vás přivede k cíli. Já Vám s tím rád pomohu. Pokud budete mít zájem – kontaktujte mě. Sami uvidíte, že pokud máte vhodné předpoklady, dosáhneme spolu postupné výsledky. Můžete se se sami motat na místě a neposouvat se. Se vzájemnou spoluprací se to změní. Budeme spolu v kontaktu na denní bázi. Upřednostňuji osobní setkání. Musím upozornit, že se někdy stane, že obchodník si myslí, že je pro obchodování zrozený. Také se ale může stát, že si to jen namlouvá. Po pár sezeních to zjistíme – buď najdeme společnou cestu a nebo bez nároku na odměnu spolupráci ukončíme. Ještě zbývá ta jednodušší cesta, tj. pořídit si obchodní strategii, zaplatit za ni a věřit, že to půjde samo. Ta ale vede do slepé uličky. Což jste již poznali a nebo teprve poznáte. Vyzkoušejte sami.


Veškerý text na stránkách discipline.cz, který zde publikuji, je výsledkem propojení informací, ke kterých jsem měl přístup v podobě mých vlastních zkušeností, různých knih, seminářů, webinářů, spolupráci s různými mentory obchodních strategií, s ostatními tradery a zdroji na internetu. Až díky vlastní praxi, kde jsem uváděl veškeré to teoretično v život, a to prostřednictvím odzkoušení a experimentů, jsem byl schopný zjistit, co funguje a co ne. Teprve poté jsem převzal některé věci za své a na některé raději zapomněl. Je nutné podotknout, že se zaměřuji především na disciplínu a tedy i psychologii. A to je to, co se Vám pokusím předat. Je nutné Vás upozornit, že se jedná o vlastní zkušenosti, které mohou být velmi subjektivní, i když se budu snažit, aby byly vždy co nejšířeji použitelné. Je to Vaše odpovědnost, zda tyto informace použijete či nikoliv. Každý si za své konání nese vlastní zodpovědnost, obzvláště pokud se jedná o tak dravý prostor, jakým trhy bezesporu jsou. 


Poslední aktualizace dne: 09.08.2016